2. Вступна кампанія. Подайте всі необхідні документи.

 

Загальні правила вступу для іноземців:

Іноземці можуть навчатися в усіх типах ВНЗ (крім військових) на платній основі. Право на безкоштовне денне навчання в державних ВНЗ мають також особи, які:
– мають дозвіл на постійне проживання в Польщі;
– мають Карту поляка;
– мають статус біженця;
– користуються правом тимчасової охорони в Польщі.

Процедури вступу

В більшості польських ВНЗ вступна кампанія відбувається повністю в режимі он-лайн за допомогою системи інтернет-реєстрації абітурієнтів (IRK або ERK). Кандидати повинні зареєструватися та діяти згідно з вказаними інструкціями. Загалом найважливішим документом для вступу на платне навчання є атестат (бакалаврат) або диплом бакалавра (магістратура). Однак, слід пам’ятати, що деякі університети самостійно перевіряють рівень Вашої мовної готовності і, можливо, якщо Ви не маєте сертифікату знання польської мови державного зразка, Вам запропонують пройти співбесіду по скайпу або тест он-лайн. Інколи вимагають з’явитися на співбесіду чи іспит особисто, тому з вибором університету потрібно визначитися завчасно, щоб можна було належним чином підготуватися до вступної кампанії. Набір проводить спеціальна комісія, яка приймає рішення про прийняття (при чому вона зобов’язана до об’єктивної оцінки і не дискримінування кандидатів).

Не забувайте, що умови вступу для власників Карти поляка відрізняються від умов вступу на платній основі. При вступі на безкоштовне навчання можуть братися до уваги результати ЗНО, які потрібно пред’явити приймальній комісії. Крім того, терміни подачі документів можуть бути коротшими, а в деяких університетах необхідно складати  вступні письмові або усні іспити  з профільних предметів.
Є два терміни подачі документів: перший у червні, другий (додатковий набір) у вересні.
Також важливо знати, що на більшості технічних факультетів і на деякі магістерські програми набір починається з другого (літнього) семестру і навчання триває 1,5 року.

Пам’ятайте!
Всі необхідні документи треба підготувати заздалегідь. В залежності від вимог ВНЗ це можуть бути: атестат про середню освіту (з присяжним перекладом на польську мову), апостиль (ставиться в Міністерстві освіти і науки України), фотографії, сертифікат знання польської мови та закордонний паспорт. Два останні документи необхідні уже на момент реєстрації та попередньої подачі документів, тож не зволікайте з виготовленням паспорта та вивченням польської мови! Набір починається уже з травня!

Вартість навчання

Ціни за навчання, в залежності від ВНЗ і факультету, вагаються від 1000 до 5000 злотих за один семестр. Навчання є безкоштовним виключно в державних закладах (денна форма навчання) для громадян Польщі і іноземців, які мають право вчитися на таких самих умовах,  як громадяни Польщі (наприклад, власники Карти Поляка, біженці).

Стипендії

Іноземці, які навчаються на таких самих умовах як громадяни Польщі, можуть намагатися отримати різні стипендії: соціальні, за хороші результати в навчанні або спорті, та інші. Українці, які мають польське походження, можуть клопотатися про стипендію від Уряду Республіки Польщі  або звернутися з проханням про звільнення/зниження оплати за навчання (детальну інформацію можете отримати в польських консульствах і посольстві – http://www.kijow.msz.gov.pl/pl/.
Ті, хто немає польського походження, мають право скористатися стипендією з фонду Польський Ерасмус для України :  https://goo.gl/XBS2en.

Крім того, багато ВНЗ, а також міських урядів,  надають стипендії іноземцям, особливо з країн Центрально-східної Європи. Інформацію про різні стипендії можете знайти тут http://buwiwm.edu.pl/. Також деякі університети ведуть лояльну цінову політику для українців та суттєво знижують оплати за навчання, зокрема Люблінська політехніка, Краківський Економічний університет, Краківський педагогічний університет, тощо.