Україна, Київ, вул. Краківська, 5
Розклад роботи:
Пн–Пт: 9.30 – 20.30
Записатися
096 455 17 53
  • 096 455 17 53
  • 095 340 40 65
  • 063 267 90 27

ПРО КАРТУ ПОЛЯКА


Карта поляка – що це за документ?

Карта поляка – це документ, що видається особам польської національності, які проживають за межами Польщі, а зокрема на території країн колишнього Радянського Союзу. На момент клопотання про отримання Карти поляка вони не можуть мати польського громадянства чи посвідки на постійне проживання в Польщі. Карта поляка підтверджує належність до польського народу та надає власникові ряд привілеїв згідно з Законом Польщі «Про Карту поляка» від 7 вересня 2007 року. Для отримання потрібно подати документи у відповідне Консульське відділення Республіки Польща за місцем прописки (не проживання). Реєструватися можна за вказаними на сайті консульства телефонами або в режимі онлайн (у київському консульському окрузі).

Хто може отримати Карту поляка?

Карту поляка може отримати кожен, кому виповнилося 18 років, і, хто доведе, що його батько чи мати, дідусь чи бабуся, або і прадід, і прабабуся були поляками. Крім того, в Консульстві Польської Республіки потрібно пройти співбесіду на тему історії Польщі, польських традицій та культури. Співбесіда проходить польською мовою. Діти до 16 років мають право на Карту поляка (без співбесіди з Консулом), якщо такий документ отримав уже хтось з батьків, а другий з батьків дає на це свою згоду. Діти, яким уже виповнилося 16 років, повинні володіти польською і мати певні знання про Польщу, а також підтвердити, що не заперечують проти отримання документу.

Які документи потрібно пред’явити?

На співбесіді у Консула необхідно пред’явити заповнену польською мовою анкету на Карту поляка з наклеєною фотографією, а разом з нею документи, в яких засвідчена польська національність – Ваша або Ваших родичів. При чому в документі обов’язково має бути заповнена графа національність: поляк/полька. Довідки з костелу про хрещення чи католицьке віросповідання або про факт народження на території Польщі не є достатнім доказом польського коріння. Отже, документами, що підтверджують польське походження можуть бути: свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про смерть, свідоцтво про розлучення; польська посвідка особи, шкільні атестати про навчання в польських школах, документи, що підтверджують службу в польському війську, документи про факт депортації, ув’язнення чи реабілітації репресованих осіб з інформацією про польське походження чи громадянство власника документу. Крім того, відмітку про польську національність можна знайти в погосподарських книгах, списках виборців, списках платників податків, списках членів комітету незаможних селян, списках релігійних громад та списках власників худоби.

Де можна знайти архівні документи?

По архівні документи Вам потрібно звернутися до відділів виконкомів, міських, районних і сільських рад, державних адміністрацій, трудових архівів та відділів РАЦС. Документи, видані до 1941 року зазвичай зберігаються в центральних та обласних архівних установах.

Які права має власник Карти поляка?

Власники Карти поляка мають право на безкоштовне отримання національної візи в Польщу. Опинившись в Польщі вони можуть вести підприємницьку діяльність чи працювати на таких самих умовах як громадяни Польщі, безкоштовно навчатися в державних навчальних закладах Польщі, користуватися знижкою у розмірі 37% на проїзд залізничним транспортом, безкоштовно відвідувати державні музеї.

З 02 вересня 2016 р. юридичної сили набули зміни до Закону «Про Карту поляка». Зараз кожен власник цього документу має право на безкоштовне отримання посвідки на постійне проживання в Польщі, а з січня 2017 р. також на фінансову допомогу, яка буде виплачуватися протягом дев’яти місяців з метою підтримки під час переїзду до Польщі заявнику та членам його родини. Розмір фінансової допомоги протягом перших 3 місяців становитиме 50% прожиткового мінімуму для дорослої особи та 50% від цієї суми для її неповнолітніх дітей. З 4 по 9 місяць фінансова допомога становитиме 60% від вказаних сум.

Замовник / його чоловік чи дружина
Діти
1 – 3 місяцьПриблизно 925 злотихПриблизно 462.50 злотих
4 – 9 місяціПриблизно 555 злотихПриблизно 277.50 злотих

Через рік після отримання дозволу на постійне проживання в Польщі власники Карти поляка мають право подавати документи на зміну громадянства.